To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Borowice I
Otwórz za pomocą Map Google

Znajduje się u zbiegu Drogi Chomontowej i czarnego szlaku turystycznego. Otaczający go las bierze udział w tzw. małym obiegu wody w przyrodzie, co oznacza, że woda, która trafia do lasu, np. z opadów atmosferycznych, częściowo jest odparowywana do atmosfery, częściowo wnika w glebę i zasila wody gruntowe i głębinowe, trafia także do strumieni i rzek. By jakąś część wody wyłączyć z tego cyklu, buduje się właśnie zbiorniki retencyjne. W przypadku suszy woda z nich zasila dookolną przyrodę, a w przypadku dużych opadów atmosferycznych gromadzona jest w zbiorniku, by spowolnić szybki odpływ oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia powodzi.

Ciekawostka

Las można porównać do gąbki. Po każdych opadach deszczu są w nim gromadzone – przez rośliny, ściółkę i glebę – ogromne ilości wody. Naturalnymi pochłaniaczami i magazynami wody są również tereny podmokłe i torfowiska. Ta zdolność lasu sprawia, że panuje w nim przyjemny mikroklimat, korzystny nie tylko dla żyjących w nim organizmów, ale i sąsiadujących z lasem terenów.

 

Wyzwanie

Zadbaj o zachowanie w lesie właściwej wilgotności i wybuduj zbiornik retencyjny. Zarysuj wszystkie miejsca z kropkami. Zobaczysz wówczas swój zbiornik.