Szczegóły trasy

Długość: 4,9 km
Poziom trudności: średni; trasa w większości biegnie w terenie górskim, znakowanymi szlakami turystycznymi oraz bitą leśną drogą. Początkowo prowadzi zasadniczo w górę, a od okolic trzeciego kilometra w dół. Przystanki oznaczone gwiazdką wymagają zachowania szczególnej ostrożności względem dzieci.
Dojazd:

piechotą lub rowerem (dla zaawansowanych rowerzystów górskich); do samych Borowic można dotrzeć autobusem miejskim z Jeleniej Góry (linia nr 4, w rozkładzie jazdy oznaczona literką „B”).

Trzeba mieć:

wygodne górskie obuwie, prowiant, a dla rowerzystów – sprawny górski rower.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Pierwszy tom W Dolinie Pięciu Potoków sprawi, że weźmiemy pod lupę konstrukcję sudeckiej chałupy, dziką naturę górskich potoków i zdolność lasu do gromadzenia wody. Przyjrzymy się także granitowi i przekonamy, jak powszechną skałą jest nie tylko w Karkonoszach. Przy okazji opowieść Łazigóra wyjaśni nam, skąd wzięła się nazwa odwiedzanych Zamkowych Skał. Poznamy też piętra roślinne w Olbrzymach, trafimy do wodospadu, a po drodze może uda nam się znaleźć bardzo ciekawą paproć. I to wszystko wokół Borowic, które odkryją przed nami swoje historyczne początki.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Zbiornik retencyjny

Znajduje się u zbiegu Drogi Chomontowej i czarnego szlaku turystycznego. Otaczający go las bierze udział w tzw. małym obiegu wody w przyrodzie, co oznacza, że woda, która trafia do lasu, np. z opadów atmosferycznych, częściowo jest odparowywana do atmosfery, częściowo wnika w glebę i zasila wody gruntowe i głębinowe, trafia także do strumieni i rzek. By jakąś część wody wyłączyć z tego cyklu, buduje się właśnie zbiorniki retencyjne. W przypadku suszy woda z nich zasila dookolną przyrodę, a w przypadku dużych opadów atmosferycznych gromadzona jest w zbiorniku, by spowolnić szybki odpływ oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia powodzi.

 

Ciekawostka

Las można porównać do gąbki. Po każdych opadach deszczu są w nim gromadzone – przez rośliny, ściółkę i glebę – ogromne ilości wody. Naturalnymi pochłaniaczami i magazynami wody są również tereny podmokłe i torfowiska. Ta zdolność lasu sprawia, że panuje w nim przyjemny mikroklimat, korzystny nie tylko dla żyjących w nim organizmów, ale i sąsiadujących z lasem terenów.

 

Wyzwanie