Szczegóły trasy

Długość: 1,3 km
Poziom trudności: trasa bardzo łatwa; biegnie w terenie miejskim, z wieloma miejscami do odpoczynku. Szczególną ostrożność należy zachować przy przechodzeniu przez ulice bądź w ich w pobliżu.
Dojazd:

rowerem lub pieszo; do Cieplic można przyjechać także pociągiem i autobusem kursującym między Jelenią Górą a Szklarską Porębą, autobusem jeżdżącym między Karpaczem i Jelenią Górą (przez Cieplice) lub autobusami MZK poruszającymi się na trasie Jelenia Góra – Sobieszów, przy czym najlepiej wybrać autobus nr 9 i opuścić go na przystanku Cieplice – Uzdrowisko.

Trzeba mieć:

wygodne obuwie, sprawny rower, butelka do nabrania wody zdrojowej.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Pierwszy tom Cieplic na ukropie prowadzi wokół historycznego centrum uzdrowiska. Poznając jego najdawniejsze dzieje, skosztujemy mineralnej wody, otworzymy pierwszy polski przewodnik górski, przejdziemy przez bramę zrobioną w wieży, ujrzymy obraz, na którym trudno zliczyć świętych i wspomnimy o królowej, której nie w smak był zapach zdrojowej wody. Odpoczynek przy tężni poprzedzi wizytę w muzeum, a opowieść o cieplickiej szkole snycerskiej czy starym pałacu, który do dzisiaj prawie się nie zmienił, wywiedzie nas na most, gdzie święty od powodzi przypomni o pewnej tajemnicy. Gdyby nie Łazigór, wszystko doprawdy mogłoby się pomieszać…

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Długi Dom

By opuścić teren przy kościele, ponownie przekraczamy bramę w wieży z dzwonnicą i skręcamy w lewo. Po chwili ujrzymy z lewej starannie wyremontowany Długi Dom. Korzeniami sięga może jeszcze XIII w., gdy rezydujący w Cieplicach joannici postawili dla siebie dom mieszkalny, w którym udzielali noclegu chorym przybywającym do źródeł. To na jego fundamentach pod koniec XVII w. postawiono Długi Dom, „długi”, bo rozbudowany ku północy w stosunku do poprzedniej budowli. W jego reprezentacyjnych wnętrzach nocowali opaci i bogaci kuracjusze, a po kasacie zakonu cysters.w w 1810 r. znajdowały się zbiory przyrodnicze i biblioteka Schaffgotschów. Dzisiaj Długi Dom jest obiektem Uzdrowiska Cieplice.

 

Ciekawostki

Jednym z gości Długiego Domu była królowa Marysieńka Sobieska, która z wielkim orszakiem przybyła tu na kurację w 1687 r. Zażywała na miejscu zdrowotnych kąpieli, lecz nie podobał się jej zapach mineralnej wody i kazała dolewać do niej dużej ilości wody różanej. Przy okazji swej wizyty została poproszona przez Schaffgotschów na matkę chrzestną ich nowo narodzonej córki Eleonory, sprzeciwił się temu jednak cesarz austriacki i królowa była na chrzcinach tylko zwykłym gościem.

 

 

Jeszcze zanim powstał obecny Długi Dom, istniał tutaj tzw. dom z kładką. Była zadaszona i wybudowano ją na wysokości pierwszego piętra, by kuracjusze mogli od razu przejść po niej do zdrojowego basenu. Jest bardzo prawdopodobne, że chadzał nią i Caspar Schwenckfeldt, lekarz jeleniogórski, autor wydanego w 1607 r. dzieła: Dokładne opisanie jeleniogórskiego ciepłego zdroju położonego na Śląsku pod Karkonoszami, w którym polecał kuracjuszom kąpiele w wodach termalnych, kurację ziołową, a na wszelki wypadek modlitwę.

 

Wyzwanie