Szczegóły trasy

Długość: 3 km
Poziom trudności: trasa bardzo łatwa; w całości biegnie po terenie miejskim, głównie przez Park Zdrojowy oraz reprezentacyjny w uzdrowisku Plac Piastowski.
Dojazd:

rowerem lub pieszo; do Cieplic można przyjechać także pociągiem i autobusem, które kursują między Jelenią Górą a Szklarską Porębą, autobusem jeżdżącym między Karpaczem i Jelenią Górą (przez Cieplice) lub jeleniogórskimi autobusami MZK, przy czym najlepiej wybrać autobus nr 6, 9, 17, 23, 26 i opuścić go na przystanku Termy Cieplickie.

Trzeba mieć:

wygodne obuwie, sprawny rower, a dla osób odwiedzających Termy Cieplickie strój kąpielowy, klapki i ręcznik.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

W drugim tomie Cieplic na ukropie zaczniemy nasz spacer od spotkania z zaklętą w kamieniu królową Marysieńką i zabawy w termalnych basenach. Trening fitness, squasha czy relaks w saunie i jacuzzi przygotują nas na wędrówkę po wspaniałym parku i przytulnym centrum uzdrowiska. W drodze spróbujemy odszyfrować imię archanioła i chwycić za miecz z wyrytą piastowską historią Śląska. Przyjrzymy się też pięknemu pałacowi i skromnej kapliczce, która o zmierzchu wydaje się prawdziwym domem. Przy okazji odwiedzimy zdrojowy pawilon z wielkim malowidłem na suficie, teatr, gdzie grane są głównie sztuki dla dzieci i kościół, przy którym nie tak dawno znaleziono skarb.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Termy Cieplickie

Trudno intensywnie nie wykorzystać tu biletowych 2 godzin 15 minut. Kompleks basenów obejmuje bowiem: basen sportowy, rekreacyjny z rwącą rzeką, hydromasażami oraz wodnymi: huśtawką, kurtyną, leżanką i tryskaczami, brodziki dla dzieci ze zjeżdżalniami i tryskaczami, baseny termalne z hydromasażami i leżankami wodnymi, basen rekreacyjny zewnętrzny ze zjeżdżalniami i koszami do gry w basketball. Do tego dołącza strefa SPA, gdzie znajdziemy sauny fińskie, saunę parową i infrared, wanny jacuzzi, grotę śnieżną, wytwornicę lodu, strefę relaksu z podgrzewanymi leżankami, gabinety do masażu. Kto chętny zamiast na basen może wybrać się na trening fitness lub squasha.

 

Ciekawostka

Gorąca woda w basenach termalnych pochodzi z odwiertu o głębokości ponad 2000 m. Jest to woda zmineralizowana, fluorkowo-krzemowa o najwyższej temperaturze wypływu dochodzącej do 87°C i najwyższej zawartości krzemionki ze wszystkich wód zdrojowych w Europie. Ma działanie rozgrzewające, zapobiega tworzeniu się kamienia w układzie moczowym, zwiększa mineralizację kości, zapobiega próchnicy zębów, działa antybakteryjne. W nieckach basenowych jest zmieszana z wodą źródlaną i zachowuje tam temperaturę w przedziale 27–36°C.

 

Wyzwanie