Szczegóły trasy

Długość: 5,2 km
Poziom trudności: średni; trasa w całości biegnie w terenie leśnym. Prowadzi znakowanymi szlakami turystycznymi oraz bitą, leśną drogą. Są na niej dwa większe podejścia oraz długie, ale łagodne zejście. Na przystankach oznaczonych gwiazdką należy szczególnie uważać na dzieci.
Dojazd:

piechotą;do Sosnówki można dotrzeć autobusem miejskim z Jeleniej Góry (linia nr 19) lub autobusem PKS z Jeleniej Góry do Karpacza (przez Cieplice).

Trzeba mieć:

wygodne, kryte obuwie, najlepiej sięgające powyżej kostek; przyda się i prowiant w plecaku oraz pusta butelka do nabrania wody z Dobrego Źródła, latarka, najlepiej czołówka i jakikolwiek przyrząd do mierzenia.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Tym razem zapraszam do odkrywania Tajemnic Grabowca, na który już od tysięcy lat ludzie chadzali do źródła z leczniczą wodą. W pierwszym tomie serii zdołamy skosztować cudownej wody, zajrzymy też do kapliczki nad źródłem, wokół której bieg gwarantować ma szczęście w miłości. Po drodze wstąpimy na ulubioną ścieżkę okolicznych wiedźm, skałę mocy, do sztolni, która może wcale nią nie była i ruin niegdyś pięknego schroniska. Przy okazji dowiemy się, skąd się wzięła pierwsza widokówka i przyjrzymy sekretom drzew.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Babia Ścieżka - koniec

Kiedy do naszej leśnej drogi dołącza żółty szlak turystyczny wiodący między Dobrym Źródłem a Sosnówką, jesteśmy znowu na Babiej Ścieżce. Kierujemy się wskazaniami szlaku w lewo i schodzimy do wsi. Kiedyś Babią Ścieżką przebiegał tzw. Śląski Trakt – może najstarsza droga w Karkonosze, która stała się także jednym z powodów budowy kaplicy św. Anny na Grabowcu. Z Jeleniej Góry przez Cieplice Śląski Trakt wiódł do Sosnówki, a następnie Babią Ścieżką docierał do kaplicy św. Anny. Dalej prowadził na Przełęcz pod Czołem, potem w dolinę Pląsawy, skąd kierował się ku polanie Złotówka i wyprowadzał na Równię pod Śnieżką. Tu rozwidlał się na zasadniczy trakt wiodący koło Lučni boudy do Vrchlabí w Czechach i ścieżkę prowadzącą na szczyt Śnieżki.

 

Ciekawostka

Przypuszczalnie w 1100 r. wojska księcia Bolesława Krzywoustego podążały odnogą Śląskiego Traktu wiodącą do Vrchlabí, by wesprzeć w Czechach książęcego pretendenta do czeskiego tronu Sobiesława. 

 

Wyzwanie

Żeby przechytrzyć złą czarownicę, trzeba potrafić główkować. Podejmij wyzwania. 

 

Wszystkie napisy sa fałszywe. Połącz obrazki z podpisami.