Szczegóły trasy

Długość: 7,6 km
Poziom trudności: średni;początkowo trasa wiedzie wzdłuż ulic, częściowo mocno ruchliwych, potem biegnie w środku wsi, a następnie przez las, w górę i w dół leśnymi drogami, szlakami i ścieżkami..
Dojazd:

odcinek 1–3 najlepiej pokonać samochodem lub rowerem, zachowując jednak szczególną ostrożność, gdyż wiedzie ruchliwą drogą. Potem auto lub rower można zaparkować w centrum Miłkowa i stamtąd ruszyć już na pieszą wędrówkę. Na przystanku oznaczonym gwiazdką znajduje się niezabezpieczona skała, gdzie należy szczególnie uważać na dzieci.

Trzeba mieć:

wygodne, kryte obuwie, najlepiej sięgające powyżej kostek; przyda się i prowiant w plecaku.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

W drugim tomie Tajemnic Grabowca, zapraszamy do odkrywania okolic Miłkowa. Napotkamy tu wspaniałe drzewa i poznamy, jak są dla nas ważne. Dowiemy się, jak powstały karkonoskie skałki, pochylimy nad mroczną historią szubienicy, ujrzymy kościół, który dosłownie przejechał kilkadziesiąt metrów i drugi, gdzie kryją się epitafia miłkowskich zielarzy. Udamy się też do pałacu i to na poszukiwanie eliksiru nieśmiertelności, o którym opowie nam Łazigór, a w lesie na Grabowcu odnajdziemy schowaną tam skałę i przyjrzymy pracy leśnych mrówek.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Arboretum Leśnego Banku Genów

Dotrzemy tu łatwo z drogi między Jelenią Górą a Karpaczem. Za Mysłowicami, a przed Miłkowem,zgodnie z informacją na tablicy po prawej stronie drogi, należy skręcić w lewo i po 400 m będziemy na miejscu. Arboretum to inaczej ogród dendrologiczny, w którym rosną głównie rośliny drzewiaste. Tutaj się je kolekcjonuje, uprawia, prowadzi nad nimi badania naukowe, a dla gości zajęcia edukacyjne. Arboretum w Kostrzycy zajmuje 15 hektarów i porośnięte jest przez ok. 5 tysięcy okazów reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin. Można tu znaleźć m.in. kolekcję różaneczników i azalii, brzóz, dębów, klonów, sosen i świerków, roślin miododajnych i zielarskich czy starych odmian roślin sadowniczych.

 

Ciekawostka

Drzewa są jednym z najważniejszych producentów tlenu na świecie. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi! Jedno dojrzałe drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.