Szczegóły trasy
odcinek 1–3 najlepiej pokonać samochodem lub rowerem, zachowując jednak szczególną ostrożność, gdyż wiedzie ruchliwą drogą. Potem auto lub rower można zaparkować w centrum Miłkowa i stamtąd ruszyć już na pieszą wędrówkę. Na przystanku oznaczonym gwiazdką znajduje się niezabezpieczona skała, gdzie należy szczególnie uważać na dzieci.
wygodne, kryte obuwie, najlepiej sięgające powyżej kostek; przyda się i prowiant w plecaku.
Wykup dostęp, aby zobaczyć dokładną mapę otwieraną w mapach google. Mapa ta poprowadzi Cię przez wszystkie punkty trasy.
Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.
W drugim tomie Tajemnic Grabowca, zapraszamy do odkrywania okolic Miłkowa. Napotkamy tu wspaniałe drzewa i poznamy, jak są dla nas ważne. Dowiemy się, jak powstały karkonoskie skałki, pochylimy nad mroczną historią szubienicy, ujrzymy kościół, który dosłownie przejechał kilkadziesiąt metrów i drugi, gdzie kryją się epitafia miłkowskich zielarzy. Udamy się też do pałacu i to na poszukiwanie eliksiru nieśmiertelności, o którym opowie nam Łazigór, a w lesie na Grabowcu odnajdziemy schowaną tam skałę i przyjrzymy pracy leśnych mrówek.
Arboretum Leśnego Banku Genów
Dotrzemy tu łatwo z drogi między Jelenią Górą a Karpaczem. Za Mysłowicami, a przed Miłkowem,zgodnie z informacją na tablicy po prawej stronie drogi, należy skręcić w lewo i po 400 m będziemy na miejscu. Arboretum to inaczej ogród dendrologiczny, w którym rosną głównie rośliny drzewiaste. Tutaj się je kolekcjonuje, uprawia, prowadzi nad nimi badania naukowe, a dla gości zajęcia edukacyjne. Arboretum w Kostrzycy zajmuje 15 hektarów i porośnięte jest przez ok. 5 tysięcy okazów reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin. Można tu znaleźć m.in. kolekcję różaneczników i azalii, brzóz, dębów, klonów, sosen i świerków, roślin miododajnych i zielarskich czy starych odmian roślin sadowniczych.
Ciekawostka
Drzewa są jednym z najważniejszych producentów tlenu na świecie. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi! Jedno dojrzałe drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.