Szczegóły trasy
pieszo lub rowerem; do pierwszego przystanku łatwo dotrzeć autobusami MZK, które pośród swoich przystanków mają Teatr lub Urząd Miasta.
wygodne obuwie spacerowe, a w przypadku rowerzystów sprawny rower.
Wykup dostęp, aby zobaczyć dokładną mapę otwieraną w mapach google. Mapa ta poprowadzi Cię przez wszystkie punkty trasy.
Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.
Pierwszy tom W sercu Kotliny Jeleniogórskiej prowadzi nas wokół historycznego centrum miasta. Pozwoli zaznajomić się trochę z historią grodu nad Bobrem, jego obronnymi murami, rynkiem, najważniejszymi kościołami, instytucjami kultury. Ciekawostki architektoniczne, związane ze sztuką, teatrem, filmem będą na wyciągnięcie ręki. Podobnie jak podróż tramwajem, ale już tylko w czasie. Co do przestrzeni, będziemy mogli podziwiać ją np. z wysokiej wieży, skąd piękne roztaczają się widoki na miasto i jego górskie okolice. Nie zabraknie zabaw z mapą, ćwiczeń spostrzegawczości, krzyżówki czekającej na odkrycie hasła i oczywiście opowieści Łazigóra, która tym razem będzie o… czasie.
Wieża Bramy Zamkowej
Wychodząc z Baszty Grodzkiej, udajemy się w lewo, w ul. Jasną, a po chwili znowu w lewo. Do naszego przystanku dotrzemy w ciągu paru minut. Dolna część wieży ma kształt cylindryczny. Jej przedłużenie stanowi już ośmioboczna nadbudówka z namiotowym daszkiem i metalową chorągiewką. Na tej ostatniej widnieje wizerunek jelenia oraz data odbudowy wieży – 1584. Bo pierwsza wzmianka o wieży pochodzi z połowy XVI w., gdy budowla miała zawalić się po pożarze i pogrzebać pod gruzami trzech robotników. Dzisiaj stanowi ona jedyny zachowany element dawnej Bramy Zamkowej wiodącej do miasta od strony Wzgórza Krzywoustego, na które wybierzemy się z następnym zeszytem jeleniogórskim. Owa Brama miała długość ok. 17 m, szerokość 6 m, a grubość murów 1,3 m. Przylegająca do niej wieża o wysokości 35 m znajdowała się na linii wewnętrznych murów. Ciągle są w niej widoczne otwory w kształcie krzyża, służące do ostrzeliwania wroga. Dzisiaj służy jako wspaniały punkt widokowy na miasto i jego okolicę.
Ciekawostka
Zabytek nie przetrwałby do naszych czasów, gdyby nie sprzeciw mieszkańców Jeleniej Góry. Otóż, gdy w 1836 r. przyszedł czas na rozebranie Bramy Zamkowej z wieżą, na której znajdował się dzwon obwieszczający dawniej godziny zamknięcia bram miejskich, jeleniogórzanie zaprotestowali. Rozebrano już Bramę, ale nie pozwolili rozebrać wieży, złożyli się na jej remont i urządzili tam punkt widokowy. Dopiero wtedy wybito do niej wejście od poziomu ulicy.
Wyzwanie
Tuż obok wieży działa Café Turystyczna, gdzie oprócz kawiarni mieści się punkt Informacji Turystycznej oraz miniksięgarnia regionalna. To świetne miejsce do rozwiązania krzyżówki, która zdradzi przedwojenną nazwę Jeleniej Góry.
1. Alfred …………… – architekt Teatru im. C.K. Norwida.
2. Założyciel pierwszego warsztatu tkackiego w mieście to Joachim ……………
3. Obok Erazma drugi ze świętych będący patronem bazyliki mniejszej w Jeleniej Górze.
4. Tytuł pierwszego spektaklu, który wystawiono po II wojnie światowej w jeleniogórskim Teatrze im. C.K. Norwida.
5. Świątynia zajmowana przez kościół prawosławny.
6. Nazwisko dawnego kupca jeleniogórskiego, który posiadał na placu Ratuszowym aż trzy kamienice.
7. Nazwisko reżysera filmów komediowych, który kiedyś mieszkał w Jeleniej Górze.
8. Styl w sztuce europejskiej przełomu XIX i XX w., dla którego charakterystyczna jest bogata, jakby ruchliwa ornamentyka, zdobienia roślinne, miękkie linie.
9. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Jeleniogórski, czyli pomnik organizowanego w mieście Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.
10. Baszta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . – czyli pozostałość miejskich umocnień, gdzie znajduje się dzisiaj hostel.