Szczegóły trasy
pieszo lub rowerem, choć niewprawnym rowerzystom miejscami może sprawiać nieco kłopotów, zwłaszcza z uwagi na stromiznę wiodącą na Wzgórze Krzywoustego czy trudniejszy wjazd w górę Cudownego Źródełka. Do pierwszego przystanku łatwo dotrzeć autobusami MZK, które pośród swoich przystanków mają ul. Bankową.
wygodne, kryte obuwie, a w przypadku rowerzystów sprawny rower, lepiej z grubszymi oponami.
Wykup dostęp, aby zobaczyć dokładną mapę otwieraną w mapach google. Mapa ta poprowadzi Cię przez wszystkie punkty trasy.
Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.
Drugi tom W sercu Kotliny Jeleniogórskiej zabierze nas najpierw na jedną z najsłynniejszych ulic miasta, która niegdyś bardziej od ulicy przypominała park, pełen dorodnych drzew i pięknych kwiatów, po czym obrzeżem ścisłego centrum poprowadzi nas nad rzekę Bóbr. Jej widok będzie nam już towarzyszył do końca spaceru. A to z wysokiej wieży, a to spomiędzy drzew, a to z samego jej brzegu, gdzie znajdziemy przytulny gościniec i mnóstwo ciekawostek przyrodniczych. Podczas wędrówki będziemy też mieć okazję, by w wyobraźni przenieść się do Grecji, tej starożytnej, o której marzył pewien chłopiec, ale o tym opowie nam już sam Łazigór.
Wzgórze Krzywoustego
Kierując się zielonym szlakiem turystycznym, przechodzimy na drugą stronę trasy im. M. Południkiewicza i wędrując najpierw skrajem lasu, po niedługim czasie zaczynamy wspinać się na szczyt wzgórza. Mijamy w drodze drewniane figury piastowskich wojów, a w lesie na szczycie odnajdziemy i pozostałości średniowiecznego wału ziemnego o długości ok. 150 m. Według legendy właśnie tutaj książę Bolesław Krzywousty miał ustrzelić szczególnie dorodnego jelenia, co kazał upamiętnić założeniem pod wzgórzem miasta o nazwie Jelenia Góra. Niektórzy twierdzą, że ów jeleń, zanim stracił życie, uciekając księciu przez las, wyznaczył teren, na którym zbudowano potem osadę. Wzgórze przez długi czas nazywano więc Domową Górą (Hausberg). Dokumenty historyczne świadczą jednak, że z końca XIII w. pochodzi pierwsza wiarygodna wzmianka o tamtejszym zamku, rozebranym ostatecznie dwa stulecia później. Dzisiaj na szczycie wzgórza stoi ponad 100-letnia wieża widokowa, z uwagi na kształt swego zadaszenia nazywana Grzybkiem. Mierzy sobie 35 m wysokości, na jej szczyt prowadzą kręte schody, a z tarasu rozciąga się wspaniały widok na miasto i otaczające je góry.
Ciekawostka
Gdy na początku XX w. uroczyście otwarto wieżę, podkreślano, że wzniesiono ją na pamiątkę 800-lecia legendarnej budowy w tym miejscu zamku przez polskiego księcia Bolesława Krzywoustego. Niestety, przy jej budowie zniszczono pozostałości owego zamku i grodziska. Siła tej samej legendy sprawiła, że i na ratuszu miejskim możemy przeczytać znaną nam z poprzedniego zeszytu tej serii łacińską notatkę, głoszącą, że miasto zostało założone w 1108 r.