Szczegóły trasy

Długość: 4,7 km
Poziom trudności: średni; trasa fragmentami prowadzi w terenie miejskim, przy niezbyt ruchliwych uliczkach, jej zdecydowanie większa część ciągnie się przez las na szczyt wzgórza, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na Karkonosze i ich otoczenie. Wędrując z dziećmi, należy zachować szczególną ostrożność na przystankach oznaczonych gwiazdkami, gdzie znajdują się strome skały lub punkty widokowe.
Dojazd:

pieszo; do pierwszego przystanku łatwo dotrzeć autobusami MZK, które pośród swoich przystanków mają Sobieszów oraz autobusami Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej kursującymi na linii Jelenia Góra – Szklarska Poręba, a od października do czerwca także Szklarska Poręba – Karpacz.

Trzeba mieć:

wygodne, kryte obuwie.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Z trzecim tomem W sercu Kotliny Jeleniogórskiej odwiedzimy najnowszą atrakcję Kotliny Jeleniogórskiej, czyli ośrodek edukacyjny Karkonoskiego Parku Narodowego. Jego nowoczesne ekspozycje pokazują piękno karkonoskiej przyrody i historię gospodarowania w tych górach. Zajrzymy też do zabytkowych kościołów, w jednym z nich poszukamy obrazu słynnego polskiego malarza Wlastimila Hofmana, będziemy podziwiać willową zabudowę Sobieszowa i wybierzemy się na szczyt góry Chojnik. Stoi tam średniowieczny zamek, z którego wieży roztaczają się wspaniałe widoki na Karkonosze i ich okolice. Na koniec, nawet latem, możemy wybrać się na narciarski trening i poszukać pomnikowych drzew rosnących w Sobieszowie. Nie zabraknie legend z Zamku Chojnik do odsłuchania na stronie tajemniczekarkonosze.pl oraz opowiastki Łazigóra o ptaku, który dopiero wzlatując nad Chojnik, przypomniał sobie, co ma śpiewać.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Zamek Chojnik*

Na miejsce doprowadzi nas czerwony szlak turystyczny. Z prześwitujących między drzewami widoków wiemy, że znajdujemy się na szczycie wzgórza. To właśnie tutaj, 627 m n.p.m., ok. połowy XIV w. piastowski książę Bolko II na miejscu starszej drewnianej budowli kazał wznieść zamek murowany, który od szczytu, na którym stanął, nazywamy dzisiaj Chojnikiem. Wiadomo, że już w 1380 r. zamek stał się własnością rycerza Gotsche II Schoffa, protoplasty rodu Schaffgotschów. On i jego potomkowie rozbudowali obiekt, przekształcając go swą szlachecką siedzibę. Najstarszą częścią zamku jest wieża oraz budynek mieszkalny z gotycką kaplicą. W rękach Schaffgotschw zamek pozostawał aż do 1634 r., gdy jego ówczesny pan Hans Urlich Schaffgotsch został oskarżony o zdradę cesarza, pozbawiony zamku, a rok później ścięty w Ratyzbonie (opowiada o nim legenda Przepowiednia, której można odsłuchać na stronie tajemniczekarkonosze.pl). I choć po latach rodzina odzyskała majątek, nikt już tam nigdy nie zamieszkał. Gdy w 1675 r. w zamkowąwieżę uderzył piorun, zamek spłonął aż po dziś dzień pozostając malowniczą ruiną, bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów. Jednym z odwiedzających był np. poeta romantyczny Friedrich Schiller, który swój poemat Rękawiczka oparł przypuszczalnie na zasłyszanej na Chojniku legendzie o okrutnej kasztelance Kunegundzie. Otóż Kunegunda była ponoć tak piękna, jak kapryśna i pośród armii zalotników zamierzała wybrać na męża tego, kto w pełnym uzbrojeniu przejedzie na koniu zamkowe mury. Pech chciał, że ten, któremu się to udało, nie zamierzał żenić się z kasztelanką. Zrozpaczona dziewczyna postanowiła rzucić się z zamkowej wieży… Można o tym posłuchać na tajemniczekarkonosze.pl. 

Ciekawostka

Jeszcze parę lat temu góra Chojnik stanowiła enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego, czyli teren oddzielony od głównego obszaru Parku obejmującego zasadniczo szczytowe partie Karkonoszy. Szczęśliwie w 2016 r. Park został powiększony o cenne lasy liściaste i mieszane w rejonie Góry Żar, Kopistej i Szerzawy, przez co Chojnik połączył się z głównym obszarem Parku, którego powierzchnia od tego czasu sięga niemal 6 tys. ha. 

 

Wyzwanie