Szczegóły trasy

Długość: 3,8 km
Poziom trudności: trasa łatwa; zasadniczo wiedzie ulicami miasteczka, poza sezonem mało ruchliwymi (gdy nie ma przy nich chodnika, pamiętajmy by poruszać się najlepiej gęsiego, zawsze przodem do kierunku jazdy), w większości wzdłuż szlaków turystycznych. W drugiej części prowadzi także znakowanymi ścieżkami przez łąkę i las. Wymaga tylko jednego większego podejścia, które jednak osobom o średniej kondycji fizycznej nie powinno przysporzyć żadnych trudności. Na piątym przystanku oznaczonym gwiazdką znajdują się skały, z których łatwo o upadek, na szóstym zaś konieczne jest przejście koroną zapory. Wędrując tam z dziećmi warto zachować szczególną ostrożność.
Dojazd:

pieszo lub rowerem, choć w tym drugim przypadku druga część trasy będzie o wiele trudniejsza, wymagająca umiejętności jazdy po kamieniach i korzeniach. Do Karpacza można przyjechać autobusem z Jeleniej Góry lub Kowar i wysiąść na przystanku PKS Morskie Oko. Do naszego pierwszego przystanku czeka nas stamtąd nie więcej niż 5 minut spaceru.

Trzeba mieć:

wygodne obuwie, najlepiej z krytą kostką, a w przypadku rowerzystów sprawny rower górski; dla wygody prowiant w plecaku.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Wędrówkę z trzecim tomem U bram Śnieżki zaczniemy od odwiedzin w najdalszej przeszłości Karkonoszy. Przyglądniemy się formowaniu gór, prehistorycznym zwierzętom, które zamieszkiwały niegdyś ten obszar, potężnym lodowcom rzeźbiącym skały, a nawet rozgwieżdżonemu nad Karkonoszami niebu czy pracy laborantów i Walończyków. Potem odnajdziemy dom artysty mima, który kolekcjonował lalki z całego świata i przystaniemy nad kamieniem pamiątkowym, poświęconym jednej z najbardziej tajemniczych postaci w historii Karpacza. Szlak zaprowadzi nas również na świetnie przygotowane stoki saneczkowy i narciarski, usytuowane w najstarszej dzielnicy miasteczka, a następnie wzgórze, z którego rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze i sam Karpacz. Odwiedzimy też bardzo widokową zaporę oraz park, którego bohaterem jest Duch Gór i krążące o nim legendy. Na koniec zajdziemy jeszcze do apteki, której zabytkowe wnętrze wygląda jak laboratorium karkonoskich zielarzy i wysłuchamy opowieści Łazigóra, który twierdzi, że: dzieci wiedzą lepiej.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Zapora na Łomnicy*

Z Karpatki tą samą drogą, którą weszliśmy na szczyt, schodzimy do czerwonego szlaku turystycznego i udajemy się w prawo. Po chwili spaceru z lewej strony ujrzymy niewielki zbiornik Łomnica i ograniczającą go zaporę. Idziemy tam za wskazaniami szlaku. Prowadzi on długą na ok. 105 m koroną zapory, którą zbudowano w latach 1910-1915. Miała ona zapobiec powodzi podobnej tej, do której doszło w 1897 r., gdy wody Łomnicy wylały, powodując w miejscowości bardzo poważne zniszczenia. Utworzony w ten sposób zbiornik gromadzi nie tylko nadmiar wód opadowych, ale i rumosz skalny, czyli materiał skalny niesiony przez wzburzone wody górskiego potoku. Zapora zbudowana jest z granitowych bloków i ma pięć sklepionych po łuku przelewów. 

 

Ciekawostka

Rzeka Łomnica ma swoje źródła na Równi Pod Śnieżką, na wysokości ok. 1414 m n.p.m. Spływa aż do Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie wpada do Bobru. Jej długość wynosi więc ok. 21 km. Wysoko w górach spadek jej wód jest bardzo znaczący, potem, już poniżej Karpacza, mocno łagodnieje. Trudno się zatem dziwić, że gdy z końcem lipca 1897 r. w Karkonoszach miały miejsce ulewne deszcze (w nocy z 29 na 30 lipca, w ciągu dziesięciu godzin spadło 120–150 l wody na metr kwadratowy), Łomnica wraz z kilkoma innymi karkonoskimi potokami wystąpiła ze swoich brzegów. 

 

Wyzwanie