Szczegóły trasy
pieszo lub rowerem, choć w tym drugim przypadku druga część trasy będzie o wiele trudniejsza, wymagająca umiejętności jazdy po kamieniach i korzeniach. Do Karpacza można przyjechać autobusem z Jeleniej Góry lub Kowar i wysiąść na przystanku PKS Morskie Oko. Do naszego pierwszego przystanku czeka nas stamtąd nie więcej niż 5 minut spaceru.
wygodne obuwie, najlepiej z krytą kostką, a w przypadku rowerzystów sprawny rower górski; dla wygody prowiant w plecaku.
Wykup dostęp, aby zobaczyć dokładną mapę otwieraną w mapach google. Mapa ta poprowadzi Cię przez wszystkie punkty trasy.
Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.
Wędrówkę z trzecim tomem U bram Śnieżki zaczniemy od odwiedzin w najdalszej przeszłości Karkonoszy. Przyglądniemy się formowaniu gór, prehistorycznym zwierzętom, które zamieszkiwały niegdyś ten obszar, potężnym lodowcom rzeźbiącym skały, a nawet rozgwieżdżonemu nad Karkonoszami niebu czy pracy laborantów i Walończyków. Potem odnajdziemy dom artysty mima, który kolekcjonował lalki z całego świata i przystaniemy nad kamieniem pamiątkowym, poświęconym jednej z najbardziej tajemniczych postaci w historii Karpacza. Szlak zaprowadzi nas również na świetnie przygotowane stoki saneczkowy i narciarski, usytuowane w najstarszej dzielnicy miasteczka, a następnie wzgórze, z którego rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze i sam Karpacz. Odwiedzimy też bardzo widokową zaporę oraz park, którego bohaterem jest Duch Gór i krążące o nim legendy. Na koniec zajdziemy jeszcze do apteki, której zabytkowe wnętrze wygląda jak laboratorium karkonoskich zielarzy i wysłuchamy opowieści Łazigóra, który twierdzi, że: dzieci wiedzą lepiej.
Zapora na Łomnicy*
Z Karpatki tą samą drogą, którą weszliśmy na szczyt, schodzimy do czerwonego szlaku turystycznego i udajemy się w prawo. Po chwili spaceru z lewej strony ujrzymy niewielki zbiornik Łomnica i ograniczającą go zaporę. Idziemy tam za wskazaniami szlaku. Prowadzi on długą na ok. 105 m koroną zapory, którą zbudowano w latach 1910-1915. Miała ona zapobiec powodzi podobnej tej, do której doszło w 1897 r., gdy wody Łomnicy wylały, powodując w miejscowości bardzo poważne zniszczenia. Utworzony w ten sposób zbiornik gromadzi nie tylko nadmiar wód opadowych, ale i rumosz skalny, czyli materiał skalny niesiony przez wzburzone wody górskiego potoku. Zapora zbudowana jest z granitowych bloków i ma pięć sklepionych po łuku przelewów.
Ciekawostka
Rzeka Łomnica ma swoje źródła na Równi Pod Śnieżką, na wysokości ok. 1414 m n.p.m. Spływa aż do Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie wpada do Bobru. Jej długość wynosi więc ok. 21 km. Wysoko w górach spadek jej wód jest bardzo znaczący, potem, już poniżej Karpacza, mocno łagodnieje. Trudno się zatem dziwić, że gdy z końcem lipca 1897 r. w Karkonoszach miały miejsce ulewne deszcze (w nocy z 29 na 30 lipca, w ciągu dziesięciu godzin spadło 120–150 l wody na metr kwadratowy), Łomnica wraz z kilkoma innymi karkonoskimi potokami wystąpiła ze swoich brzegów.