Szczegóły trasy

Długość: 4,8 km
Poziom trudności: średni; trasa prowadzi ulicami miasteczka, z których część oznaczona jest także szlakami turystycznymi. Raz wiedzie w dół, zaraz potem w górę, co czyni ją barwną krajobrazowo. Miejscami wymaga bardzo uważnego rozglądania się, by w gąszczu budynków lub zarośli wypatrzeć wskazane atrakcje.
Dojazd:

pieszo lub rowerem. Do Karpacza można przyjechać autobusem z Jeleniej Góry lub Kowar i w przypadku tej trasy wysiąść na przystanku Karpacz Bachus. Do naszego pierwszego przystanku czeka nas stamtąd pięć minut spaceru.

Trzeba mieć:

wygodne obuwie wędrówkowe lub sprawny rower, dla wygody prowiant w plecaku.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Karpacz pełen zakamarków – takim odkrywa miasteczko czwarty tom U bram Śnieżki. Zeszyt pozwala nam odnaleźć dom ostatniego laboranta, wspaniałą górę z widokiem na Karkonosze, Muzeum Zabawek, kilka zabytkowych domów Karpacza, wreszcie pomniki przyrody, ślady słynnych himalaistów, park miniatur i kościół z portretem patrona miasteczka. Przy okazji liźniemy składu zielarskiej mikstury na kaszel, odszyfrujemy logotyp Karpacza, poznamy kilka słynnych postaci, przyjrzymy się fascynującym kształtom tworzonym przez matkę naturę, podszkolimy z historii polskiego himalaizmu, a Łazigór opowie nam o największym zdobywcy gór na świecie.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Księża Góra

Ulicą Konstytucji 3 Maja wędrujemy dalej ok. 100 m aż do skrzyżowania z ul. Skośną. Ostro odbija ona w prawo i wiedzie w dół aż do ul. Dolnej. Tam skręcamy w lewo, po czym w prawo w ul. Konopnickiej. Przekraczamy most na Łomniczce, mijamy zabudowania i na wyraźnym skręcie ulicy w prawo schodzimy z niej na leśną ścieżką, ciągnącą się prosto w górę. Po chwili dochodzi ona do wijącej się zboczem Księżej Góry uliczki. Na niej skręcamy w prawo i idziemy w górę aż na szczyt. Znajduje się tam hotel z restauracją, z tarasu której rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Kotlinę Jeleniogórską. Panoramę można podziwiać także przy granitowym murku ograniczającym wzgórze od południa, wschodu i zachodu.

Ciekawostka

Już w 1897 r. na szczycie stanęła stanowiąca dzisiaj najstarszą część hotelu, rezydencja baronów Kurta i Agnes Pergler von Perglas, która po II wojnie światowej znana była jako Zameczek lub Gierkówka, jako że w latach 70. często wypoczywał tu polski polityk Edward Gierek. Później bywali tu także inni politycy, m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, a także premierzy Donald Tusk, Leszek Miller oraz goście z zagranicy: prezydent Czech Vaclav Havel i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

Wyzwanie