Szczegóły trasy

Długość: 4 km
Poziom trudności: trasa bardzo łatwa; prowadzi głównie mało ruchliwymi uliczkami miasteczka. Wiedzie do szeregu atrakcji, które szczególnie mogą ucieszyć dzieci. Pod koniec – dla rodzinnego odprężenia – oferuje wejście na dwa niewielkie szczyty w centrum Karpacza. Z obu roztaczają się bardzo ładne widoki.
Dojazd:

pieszo lub rowerem.

Trzeba mieć:

wygodne obuwie, najlepiej z krytą kostką, a w przypadku rowerzystów sprawny rower, niekoniecznie górski.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

W piątym tomie U bram Śnieżki poznamy w mieście szereg atrakcji, wprost przeznaczonych dla dzieci. Odwiedzimy więc park linowy, lodowisko, muzeum lego i konsol gier video, całoroczny tor saneczkowy czy miejsce, w którym Duch Gór miał zagubić swój kostur, a dzisiaj znajduje się tam skarbnica jego największych tajemnic. Będziemy także wędrować przez las ku szczytom niewielkich wzgórz, z których rozpościerają się piękne na miasto i Karkonosze widoki. Nie zabraknie i opowiastki, która przeniesie nas aż do dalekich Włoch.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Karkonoskie Tajemnice

Uliczką Mickiewicza schodzimy do placu, w którego prawym rogu ujrzymy wielką, metalową figurę, przedstawiającą Ducha Gór albo – mówiąc ściślej – jedno z wyobrażeń o tym, jak Duch Gór może wyglądać. Z rogami jelenia, koźlimi nogami, lwim torsem i głową drapieżnego ptaka ukazany został pierwszy raz w dziejach – na mapie Śląska zrobionej prawie 500 lat temu przez kartografia Martina Helwiga. O tym, jak zmieniał się wizerunek władcy Karkonoszy i o krążących o nim legendach opowiada multimedialna ekspozycja Karkonoskich Tajemnic. W podziemnych korytarzach, pełnych najstaranniej wykonanych figur postaci zasiedlających karkonoskie podania, tablic informacyjnych, ekranów dotykowych i udających instrumenty laserów dowiemy się także o poszukiwaczach karkonoskich skarbów – Walończykach oraz o zielarzach, którzy mieli znajdować w górach tajemniczy korzeń mandragory. 

 

Ciekawostka

Dnia 26 marca 2011 r., przy okazji prac budowlanych w Karpaczu, odnaleziono bardzo dziwny przedmiot, który ostatecznie uznany został za kostur samego Ducha Gór. Na szczycie długiego drąga, którym podczas górskich wędrówek miał się podpierać władca Karkonoszy, umieszczony jest piękny okaz kryształu górskiego. W miejscu, gdzie znaleziono eksponat wybudowano potem Karkonoskie Tajemnice. I nawet jeśli kostur ów jest owocem zmyślności artystów, którzy stworzyli Karkonoskie Tajemnice, rozpala wyobraźnię, zasilając obecnie ekspozycję Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. 

 

Wyzwanie