Szczegóły trasy
pieszo lub rowerem.
wygodne obuwie,
a w przypadku rowerzystów sprawny rower, niekoniecznie górski.
Wykup dostęp, aby zobaczyć dokładną mapę otwieraną w mapach google. Mapa ta poprowadzi Cię przez wszystkie punkty trasy.
Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.
W szóstym tomie U bram Śnieżki, choć poprowadzą nas zaledwie dwie ulice, poznamy jedne z najbardziej znanych w Karpaczu atrakcji. Przy okazji rozwikłamy zagadkę pewnej anomalii, odwiedzimy wodospad, który po prawdzie nim nie jest, pochylimy nad dziurą w kamiennym dnie rzeki, przyjrzymy konstrukcji wyciągu i jeszcze wejdziemy na szczyt narciarskiej skoczni. Dawno temu pewien golibroda także wizytował te miejsca, tyle że okoliczności towarzyszyły mu cokolwiek niesamowite. Opowieść Łazigóra wszystko jednak wyjaśni.
Dziki Wodospad
By przy nim stanąć, od mostu na Łomnicy, który zostawiamy za nami, wystarczy zrobić dosłownie kilka kroków i zejść z ul. Olimpijskiej, która zaczyna się za rzeką, na prawo. Szum spadającej wody wskaże nam właściwy kierunek. I niech nie rozczaruje nas wiadomość, że patrzymy nie na wodospad, a tym bardziej dziki. Określenie „dziki” odnosi się tylko do charakteru Łomnicy, rzeki, która mając swoje źródła na wysokości 1407 m n.p.m. spływa wartkim strumieniem, pokonując nieraz bardzo duże spadki. Z tego powodu wiele razy przysporzyła ona mieszkańcom Karkonoszy strapień, przy czym szczególnie tragiczna okazała się powódź z 1897 r. Wówczas nie tylko górskie miejscowości, ale cała Kotlina Jeleniogórska tonęły w wodzie. Pod koniec lipca tamtego roku miały bowiem miejsce ulewne deszcze, a w nocy z 29/30 lipca na jeden metr kwadratowy powierzchni w ciągu 10 godzin spadło w Karkonoszach nawet 120-150 l wody! Po owej powodzi postanowiono wybudować na Łomnicy zaporę przeciwrumoszową, czyli taką, która zatrzymuje większe fragmenty skał czy drzew pchanych przez rozpędzoną wodę. Prace trwały w latach 1910-1915, a ich efektem jest dzisiejszy Dziki Wodospad.
Ciekawostka
Nie tylko wspomniana wyżej powódź napędziła strachu mieszkańcom królestwa Ducha Gór. Przykładowo po oberwaniu chmury w 1816 r. wody Łomnicy tak wezbrały i gnały z taką prędkością, że zniszczenia sięgnęły i położonej niżej od Karpacza Kotliny Jeleniogórskiej. Znowu trzydzieści lat później wielka lawina zeszła do Kotła Wielkiego Stawu, rozbiła pokrywający go lód i sprawiła, że jego wylane wody, sięgając Łomnicy, popędziły razem z nią, niosąc potężne głazy i drzewa, przy okazji taranując wszystko na swej drodze.