Szczegóły trasy

Długość: 4 km
Poziom trudności: trasa łatwa; wiedzie pośród łąk i lasów w dość dobrze oznakowanym terenie. Na przystankach oznaczonych gwiazdkami warto szczególnie uważać na dzieci.
Dojazd:

piechotą lub rowerem; do samego Bukowca można przyjechać samochodem lub autobusem MZK z Jeleniej Góry (linia nr 3), przy czym autobusy do Bukowca w rozkładzie oznaczone są literką „B”.

Trzeba mieć:

wygodne, najlepiej kryte obuwie, a dla rowerzystów sprawny rower, dla wszystkich prowiant w plecaku.

Zeszyty Wycieczkowe Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

W pierwszym tomie Romantycznego Bukowca swoje zakamarki odkryje przed nami miejscowy park. Pośród malowniczych pagórków, lasów i stawów poznamy tajemnice ozdobnej farmy, rozwiążemy zagadkę sztucznych ruin i poszukamy kamiennego kręgu. Przy okazji zdobędziemy zamek, a właściwie widokową wieżę i przyjrzymy dokładniej co poniektórym drzewom. Weźmiemy też pod lupę kwitnące życie stawów, osobliwe prezenty, jakimi obdarowywała się kiedyś arystokracja i poznamy historię wielkiej miłości, bez której bukowiecki park z pewnością nie byłby tak piękny. Zresztą, opowieść Łazigóra nieco nam tę sprawę przybliży.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Świątynia Ateny

Z parkingu kierujemy się tutaj mijając z lewej Kawiarenkę Artystyczną, następnie tuż koło pergoli, ścieżką z rosłym dębem, zaczynamy wspinać się do widocznej Świątyni. Nazywana także Herbaciarnią albo Belwederem dla hrabiny Fryderyki von Reden była przede wszystkim prezentem, jaki otrzymała ona na drugą rocznicę ślubu od swego męża Fryderyka von Redena. Pawilon składa się z dwóch skrzydeł, gdzie jedno zajmowała niegdyś biblioteka – dziś biblioteka otwarta, gdzie każdy może znaleźć pozycję dla siebie, w zamian zostawiając inną książkę, a drugie herbaciarnia, dziś sala wystawowa poświęcona jedenastu założeniom pałacowym w Kotlinie Jeleniogórskiej. Oba skrzydła łączy kolumnowy salon z niszami, pomiędzy którymi znajdują się tablice poświęcone hrabiostwu. Roztacza się stąd wspaniały widok na Śnieżkę.  

Ciekawostki

Jako małżeństwo hrabia i hrabina von Reden pierwszy raz przyjechali do Bukowca latem 1804 r. Hrabia był starszy od swej żony o 22 lata. Oboje byli znakomicie wykształceni, co w przypadku ówczesnych kobiet wcale nie było takie oczywiste. Fryderyka interesowała się botaniką, sztuką, filozofią, polityką, gospodarką. Oprócz ojczystego niemieckiego, biegle władała językiem angielskim i francuskim.

 

 

Dnia 20 września 2011 r. założenie pałacowo-parkowe w Bukowcu wraz z dziesięcioma innymi obiektami prezentowanymi w jednej z sal Świątyni Ateny zostało uznane za pomnik historii o nazwie „Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej”. Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytk.w w Polsce, a objęty nią obiekt musi mieć szczeg.lne znaczenie dla kultury naszego kraju. Rangę takiego pomnika podkreśla fakt, że ustanawiany jest przez Prezydenta RP.

 

Wyzwanie - zadanie, nauka, zabawa

W tympanonie świątyni widnieje napis: CONIUGI DULCISSIMAE, czyli Najsłodszej małżonce, podpisany F.W. COM REDEN, a nad nim podana rzymskimi cyframi data budowy pawilonu, czyli MDCCCIIII. Spróbuj ją rozszyfrować.