Szczegóły trasy

Długość: 7,1 km
Poziom trudności: średni; początkowo biegnie przez park, następnie wygodną ścieżką nad rzeką i szlakiem turystycznym przez las, by na koniec znowu prowadzić przez park. Wymaga jednego sporego podejścia.
Dojazd:

pieszo albo dla wytrwalszych rowerem; do samego Bukowca można przyjechać samochodem lub autobusem MZK z Jeleniej Góry (linia nr 3, przy czym autobusy do Bukowca w rozkładzie oznaczone są literką „B”).

Trzeba mieć:

wygodne obuwie wędrówkowe lub sprawny rower górski, prowiant w plecaku.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

W trzecim tomie Romantycznego Bukowca zapraszamy do odkrywania sekretów Pałacu Bukowiec, harców pluszcza na potoku Jedlica, świerkowych ostępów wzniesienia Mrowiec czy władczych zakusów trzciny pospolitej. W czasie wędrówki będzie czas na szperanie w mapie, poszukiwanie minerałów, liczenie, rysowanie i zgadywanie. A na deser opowieść o tym, jak hrabina von Reden… nauczyła się piec żytni chleb.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Ławeczka hrabiny von Reden

Żeby dojść do miejsca, gdzie stała, należy skierować się z pałacu na południe, ścieżką nad Stawem Młyńskim. Na grobli z widokiem na Karkonosze znajdowała się niegdyś półkolista konstrukcja zakończona na obu końcach figurami gryfów wspartymi o kolumny łączące półkoliste oparcie. Całość stała na niewielkim podwyższeniu, na które prowadziło kilka stopni. W planach jest rekonstrukcja zabytku.

 

Ciekawostka

Ławka była podarunkiem dla hrabiny od samego króla Fryderyka Wilhelma IV, z którym pani na Bukowcu pozostawała w serdecznej przyjaźni. Hrabina miała już ponad 70 lat, była nieco schorowana i władca chciał ułatwić jej spacery po ulubionym parku, dlatego też ławeczka stanęła bardzo blisko pałacu.

 

Wyzwanie