Szczegóły trasy

Długość: 7,9 km
Poziom trudności: średni, początkowo trasa wiedzie asfaltową drogą w górę Bukowca, a następnie znakowaną ścieżką na szczyt wzgórza i z powrotem, po czym prowadzi szlakiem turystycznym przez las, gdzie ukryte są malownicze skały. Dalej wiedzie już drogą przez wieś. Na przystankach oznaczonych gwiazdkę, gdzie znajdziemy granitowe skały, warto szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dzieci.
Dojazd:

pieszo albo rowerem; do samego Bukowca można przyjechać samochodem lub autobusem MZK z Jeleniej Góry (linia nr 3, przy czym autobusy do Bukowca w rozkładzie oznaczone są literką „B”)

Trzeba mieć:

wygodne obuwie wędrówkowe, prowiant w plecaku, obowiązkowo ołówek

Zeszyty Wycieczkowe Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Czwarty tom Romantycznego Bukowca to wyzwanie dla szperaczy historii, miłośników map i wielbicieli skał. Trasa częściowo wiedzie spokojną jezdną drogą, ciągnącą się przez wieś, a częściowo przez las i jego skalne zakamarki. Podczas wędrówki nie obędzie się bez wspinaczki na punkt widokowy, a opowiastka o pewnym liście, spóźnionym z doręczeniem o 200 lat, o dziwo zabierze nas bardziej w podróż w przyszłość.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Skalna Brama im. Klöbera

Natkniemy się na nią wędrując niebieskim szlakiem z Przełęczy w stronę Bukowca. Nie sposób jej przeoczyć, bo tworzą ją wielkie granitowe głazy, naturalnie ułożone w kształt bramy. Na jednym z głazów obok wyryty jest angielski napis: Kloeber’s Dwelling (domostwo Klöbera) z datą 1795. Upamiętnia on pobyt w tym roku w Bukowcu uczonego Karla Ludwiga von Klöber und Hellscheborn, który był autorem popularnej książki o historii Śląska Von Schlesien vor und seit dem Jahre 1740.

 

Ciekawostka

Rok 1740, który tak mocno zafrasował wspomnianego historyka Klöbera, był nader ważny w historii Śląska. Wcześniej przez wieki Śląsk podzielony był na małe piastowskie księstwa, potem pod koniec XIV w. stał się częścią Królestwa Czeskiego, a później, wraz z nim, monarchii Habsburskiej. Pod koniec 1740 r. wojska pruskiego króla Fryderyka II wkroczyły na Śląsk, a wiosną 1741 r. pokonały Habsburgów w bitwie pod Małujowicami. I była to pierwsza wygrana Prus nad armią Habsburgów. Starcie stało się podstawą mitu o niezwyciężonej pruskiej armii i sile państwa pruskiego.

 

Wyzwanie