Szczegóły trasy

array(1) { [0]=> array(2) { ["value"]=> string(7) "level_2" ["label"]=> string(7) "level_2" } }
Długość: 4,5 km
Poziom trudności: trasa łatwa; prowadzi głównie mało ruchliwymi ulicami miasta, we fragmencie przez las, jednak znakowaną ścieżką. Na przystanku sygnowanym gwiazdką zalecana jest wzmożona uwaga względem dzieci.
Dojazd:

pieszo lub rowerem. Do Szklarskiej Poręby można przyjechać pociągiem oraz autobusem z Jeleniej Góry, przy czym ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna dojdziemy do naszego pierwszego przystanku w 10 minut.

Trzeba mieć:

wygodne obuwie, najlepiej kryjące kostki; w przypadku rowerzystów sprawny rower; prowiant w plecaku, przyda się też… krawiecki metr lub zwykły sznurek.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Z czwartym tomem W Skarbcu Ducha Gór poznamy trochę historię turystyki, doświadczymy stanu nieważkości, odnajdziemy w lesie skalne wieże, odwiedzimy kościół wzniesiony w podzięce i dolinę, a w niej dom, w którym obrazy Karkonoszy, portrety starców i dzieci, a także opowieści o Duchu Gór są nawet ważniejsze od ścian. Pobłądzimy przy nim w ogrodzie, gdzie władca Olbrzymów może kryć się za każdym krzakiem. Nasza wędrówka stanie się okazją do nauki szacowania wieku drzew czy wskazywania kierunków świata. Odszyfrujemy także znaczenie dawnej nazwy miasta, poćwiczymy rozumienie poezji i malarskich zamysłów, w czym bardzo pomoże nam opowieść Łazigóra, a na koniec udamy się na… trening. Do startu, gotowi, start!

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Sowie Skały*

Wychodząc z Cafe Esplanada, kierujemy się niebieskim szlakiem turystycznym w lewo, ku szerokim schodom. Za nimi skręcamy w lewo, by po chwili wędrówki pośród drzew dotrzeć do ul. Obrońców Pokoju. Idziemy w górę, potem mijamy z lewej szkołę i dochodzimy do ul. Franciszkańskiej. Spacerujemy nią w lewo i przed parkingiem przy kościele widocznym po prawej skręcamy w prawo, zgodnie ze wskazaniami szlaku. Czeka nas spacer po lesie, aż nieopodal słabo widocznego szczytu Sowiniec (675 m n.p.m.) naszym oczom ukażą się Sowie Skały. Tworzą je oddzielne granitowe wieżyce (najwyższa ma ok. 10 m wysokości), okapy i nisze skalne. Dawno temu ich okolice przeszukiwane były przez Walończyków. Śladem ich działalności jest ponoć grota na zboczu po zachodniej stronie Sowich Skał, gdzie znajdowali kwarc dymny. Dzisiaj Sowie Skały, będące jednym z przystanków Szlaku Walońskiego, są szczególnie lubiane przez wspinaczy skałkowych, mających tu szereg dróg wspinaczkowych.

 

Ciekawostka

Wyraziste, regularne spękania, jak te na powierzchni Sowich Skał można oglądać w bardzo wielu miejscach Sudetów, m.in. w Górach Izerskich, gdzie znajdujemy się obecnie i w Karkonoszach. Na podstawie badań nad sudeckimi skałami narodziła się naukowa teoria powstawania takich spękań. Jej autorem był niemiecki geolog Hans Cloos. Powiązał on powstawanie spękań z zastyganiem granitowej magmy (w temperaturze 600–700°C) i ochładzaniem granitu oraz naciskami wywieranymi na masyw granitowy przez skały otoczenia.

Wyzwanie