Szczegóły trasy

Długość: 5,9 km
Poziom trudności: średni; trasa prowadzi głównie przez las, znakowanymi szlakami turystycznymi oraz wygodnymi leśnymi drogami. Tylko w niewielkiej części wiedzie uliczkami miasteczka. Fragmentami jest kamienista i w deszczową pogodę bywa śliska. Odwiedziny przystanku Wąwóz i Wodospad Kamieńczyka, znajdującego się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wiążą się z koniecznością zakupu niezbędnych biletów. Przystanek ów, jak i inny oznaczony gwiazdką, wymaga zachowania szczególnej uwagi wobec dzieci i osób mniej sprawnych fizycznie.
Dojazd:

pieszo; do Szklarskiej Poręby można przyjechać autobusem z Jeleniej Góry, który zatrzymuje się w centrum miasta, skąd do pierwszego przystanku czeka nas ok. 40-minutowy spacer. Miłośnicy kolei mogą przybyć na miejsce pociągiem z Jeleniej Góry. Wówczas muszą wysiąść na stacji Szklarska Poręba Górna i stamtąd do pierwszego przystanku wybrać się na trwającą ok. godziny przechadzkę.

Trzeba mieć:

wygodne górskie obuwie, kryjące kostki; mimo schroniska na trasie przyda się i prowiant w plecaku.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Wędrówka z szóstym tomem W Skarbcu Ducha Gór pozwoli nam zwiedzić wirtualnie niemal cały Karkonoski Park Narodowy. Zabierze nas też nad potok, który utworzył najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Odwiedzimy również schronisko, dolną stację wyciągu na Szrenicę, poznamy jedną z najtrudniejszych tras narciarskich w Karkonoszach oraz zajrzymy do muzeum wspaniałych skamieniałości. Spacer stanie się okazją do rozszyfrowania logo KPN, znalezienia odpowiedzi na pytanie, czym jest choinka, odebrania oscypkom statusu karkonoskich serów, poznania znaczenia kolorów szlaków czy zdobycia umiejętności rozróżniania gatunków borówek. Łazigór zaś przedstawi nam legendę, której śladów niektórzy wciąż w terenie wypatrują.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Wąwóz i Wodospad Kamieńczyka*

Wędrując w górę czerwonym szlakiem turystycznym, nieco poniżej Schroniska Kamieńczyk, po naszej lewej stronie widoczne jest zejście do Wąwozu Kamieńczyka. Po wykupieniu biletu wstępu do Parku oraz osobno do Wąwozu, otrzymujemy kaski ochronne i najpierw kamiennymi schodkami po bardzo stromym zboczu schodzimy w dolinę rzeki, gdzie po kratkach umocowanych nad nurtem potoku wędrujemy do wodospadu. Spacer tędy jest bardzo widowiskowy, łatwo jednak o upadek, a osoby nieobeznane z wysokością czy górskimi krajobrazami mogą nawet odczuwać lęk. Należy więc bardzo uważać na dzieci oraz osoby starsze czy mniej sprawne. Trasa wiedzie przez głęboki i wąski wąwóz, długi na ok. 100 m, którego wysokość ścian dochodzi do 30 m! Sam wodospad mierzy 27 m wysokości i jest najwyższym w polskich Karkonoszach. Składa się z trzech kaskad, przy czym środkowa skrywa za wodą tzw. Złotą Jamę. Grota ta została wykuta jeszcze przez Walończyków, przypuszczalnie poszukujących tu ametystów.

 

Ciekawostki

Ametyst to właśnie ……………………….. odmiana kwarcu. Występuje w Karkonoszach dość powszechnie, a najwięcej można go znaleźć w okolicach Szklarskiej Poręby. Z uwagi na swoją piękną barwę chętnie używany jest w jubilerstwie.

 

 

Przy Wodospadzie Kamieńczyka nakręcono kilka scen do filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, czyli słynnej ekranizacji powieści angielskiego pisarza Clive’a Staplesa Lewisa. Innymi polskimi elementami budującymi scenografię obrazu były także wieś Pasterka oraz szczyt Szczeliniec w Górach Stołowych koło Kudowy-Zdroju.

 

Wyzwanie