Szczegóły trasy

pieszo lub rowerem. By wybrać się na tę wycieczkę, można przyjechać do Szklarskiej Poręby pociągiem. Wówczas najlepiej wysiąść na stacji Szklarska Poręba Huta, skąd do drugiego przystanku (pierwszym jest parking dla samochodów) czeka nas ok. półgodzinny spacer. Podobnie, gdy przybędziemy do miasta autobusem i wysiądziemy w Szklarskiej Porębie Górnej.
wygodne obuwie, najlepiej kryjące kostki; w przypadku rowerzystów sprawny rower; przyda się i prowiant w plecaku.
Zeszyty Wycieczkowe Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.
Z siódmym tomem W Skarbcu Ducha Gór przewędrujemy wyjątkowo malownicze części Szklarskiej Poręby – Hutę i Białą Dolinę. Odwiedzimy wysokie skały, granitowe wyrobisko z potężną rzeźbą, dotkniemy śladów po wspaniałej hucie szkła, poznamy kilka znaczących w historii miasteczka postaci, przyjrzymy się tradycyjnej zabudowie, złożymy wizytę w domu kultury i posłuchamy, o czym szumi płynąca przez Szklarską Porębę rzeka Kamienna. Nasz spacer pozwoli nam odgadnąć tajemnice jednej z technik wyrobu szkła, zrozumieć lepiej geografię miejscowości, spojrzeć na granit jak na dzieło sztuki, zachwycić się sudeckim budownictwem, wytropić pomnikowe drzewa, przeniknąć życie rzeki, a jeśli akurat będzie lato – to i spróbować skałkowej wspinaczki. Nie zabraknie i opowieści Łazigóra, która wyjaśni nam, skąd wzięła się nazwa Kruczych Skał.
Rzeźba 100 TON*

Dom Josepha Partscha mijamy z lewej i wędrujemy nad rzeką. Gdy dotrzemy do kładki przechodzimy przez nią na drugi brzeg Kamiennej i skręcamy w lewo, w uliczkę Osiedle Huty. Chwilowo będzie nas prowadzić pośród mieszkalnych budynków, po czym zanurzy się w świerkowy las. Gdy za torami kolejowymi dotrzemy do nieczynnego wyrobiska kopalni I.K. GRANIT, biorąc za ster umieszczone tam drogowskazy, schodzimy w prawą stronę, w las. Po chwili docieramy na miejsce. W nieczynnym kamieniołomie Wiciarka ujrzymy olbrzymi blok granitowy, podniesiony na wysokość ok. 120 cm, wsparty na czterech wyrzeźbionych z granitu stopach o ludzkich kształtach. Pomysłodawcą dzieła jest Zbigniew Frączkiewicz, rzeźbiarz, którego Kamienny Krąg poznaliśmy już z 2 tomem W Skarbu Ducha Gór.
Ciekawostka
Rzeźba 100 TON jest owocem Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego, który odbył się w mieście 2018 r. w ramach większego projektu o tej samej, co rzeźba nazwie. Kolejnym elementem tego projektu stało się wyznaczenie w Szklarskiej Porębie tzw. szlaku granitowego, łączącego obiekty wzniesione z miejscowego granitu, m.in. Kamienny Krąg, kościół pw. Maksymiliana Kolbego, kościół Bożego Ciała, budynek Poczty Polskiej czy pracownie miejscowych artystów pracujących w kamieniu.
Wyzwanie
Granit to skała, która powstała poprzez powolne zastygnięcie magmy na dużej głębokości (rzędu 5-10 km). Dzięki temu ziarna poszczególnych minerałów są w niej duże i możemy bez problemu rozpoznać je gołym okiem. Jak nazywa się taki typ skały? Rozwiąż rebus.