Szczegóły trasy

array(1) { [0]=> array(2) { ["value"]=> string(7) "level_3" ["label"]=> string(7) "level_3" } }
Długość: 8,5 km
Poziom trudności: średni; trasa w większości prowadzi spokojnymi ulicami miasta, z których część to ciche szutrowe drogi, tylko jej krótki – końcowy – fragment biegnie wzdłuż dość ruchliwej ulicy. Na szlaku znajdziemy lasy, łąki, rzekę i potok oraz ich zabudowane doliny, czasem z pięknymi widokami na góry. Powtarzające się podejścia i zejścia nie będą szczególnie wymagające. Ponieważ trasa nie zawsze wiedzie wzdłuż szlaków turystycznych, warto na bieżąco śledzić opisy dojścia do poszczególnych przystanków. W miejscach oznaczonych gwiazdką albo znajdują się wysokie skały albo dojście bądź jego fragment prowadzi ulicą, gdzie należy wykazać się dalekowzrocznością względem zachowań dzieci. Pamiętajmy też, że wędrując po drogach jezdnych należy poruszać się zawsze przodem do kierunku jazdy.
Dojazd:

pieszo lub rowerem. By wybrać się na tę wycieczkę, można przyjechać do Szklarskiej Poręby pociągiem. Wówczas najlepiej wysiąść na stacji Szklarska Poręba Huta, skąd do drugiego przystanku (pierwszym jest parking dla samochodów) czeka nas ok. półgodzinny spacer. Podobnie, gdy przybędziemy do miasta autobusem i wysiądziemy w Szklarskiej Porębie Górnej.

Trzeba mieć:

wygodne obuwie, najlepiej kryjące kostki; w przypadku rowerzystów sprawny rower; przyda się i prowiant w plecaku.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Z siódmym tomem W Skarbcu Ducha Gór przewędrujemy wyjątkowo malownicze części Szklarskiej Poręby – Hutę i Białą Dolinę. Odwiedzimy wysokie skały, granitowe wyrobisko z potężną rzeźbą, dotkniemy śladów po wspaniałej hucie szkła, poznamy kilka znaczących w historii miasteczka postaci, przyjrzymy się tradycyjnej zabudowie, złożymy wizytę w domu kultury i posłuchamy, o czym szumi płynąca przez Szklarską Porębę rzeka Kamienna. Nasz spacer pozwoli nam odgadnąć tajemnice jednej z technik wyrobu szkła, zrozumieć lepiej geografię miejscowości, spojrzeć na granit jak na dzieło sztuki, zachwycić się sudeckim budownictwem, wytropić pomnikowe drzewa, przeniknąć życie rzeki, a jeśli akurat będzie lato – to i spróbować skałkowej wspinaczki. Nie zabraknie i opowieści Łazigóra, która wyjaśni nam, skąd wzięła się nazwa Kruczych Skał.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Rzeźba 100 TON*

Z ostatniego przystanku wracamy do skrzyżowania przy naszym parkingu, gdzie skręcamy w lewo, idąc ku rzece Kamiennej. Dalej wybieramy most po lewej stronie, którym nie biegnie główna droga. I z niego roztacza się szeroki widok na dawną hutę. Za mostem udajemy się w lewo, w ulicę Osiedle Huty. Po chwili wspinaczki mijamy przedszkole po prawej stronie, a po lewej widzimy wejście na kładkę nad rzeką Kamienną. My idziemy prosto, początkowo pośród mieszkalnych budynków, a potem w otoczeniu świerkowego lasu. Jakieś 1,5 km za torami kolejowymi, po prawej stronie, ujrzymy zejście do dawnego kamieniołomu granitu – Wiciarki. Rozchodzi się ono ze ścieżką w las, która odbija w prawo, my zaś wędrujemy w lewo. Na miejscu znajdziemy monumentalną rzeźbę. Jest to olbrzymi blok granitowy, podniesiony na wysokość ok. 120 cm, wsparty na czterech wyrzeźbionych z granitu stopach o ludzkich kształtach. Pomysłodawcą dzieła jest Zbigniew Frączkiewicz, rzeźbiarz, którego Kamienny Krąg poznaliśmy już z 2 tomem „W Skarbu Ducha Gór”.

 

Ciekawostka

Rzeźba 100 TON jest owocem Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego, który odbył się w mieście 2018 r. w ramach większego projektu o tej samej, co rzeźba nazwie. Kolejnym elementem tego projektu stało się wyznaczenie w Szklarskiej Porębie tzw. szlaku granitowego, łączącego obiekty wzniesione z miejscowego granitu, m.in. Kamienny Krąg, kościół pw. Maksymiliana Kolbego, kościół Bożego Ciała, budynek Poczty Polskiej czy pracownie miejscowych artystów pracujących w kamieniu. 

 

Wyzwanie