Szczegóły trasy

Długość: 1,8 km
Poziom trudności: trasa łatwa; prowadzi ulicami miasta, w większości bardzo spokojnymi (pamiętajmy, że gdy nie możemy iść chodnikiem, wędrujemy ulicą zawsze przodem do kierunku jazdy). Spacer wymaga trzech stromych, ale krótkich podejść i dwóch podobnych zejść. Biegnie w terenie zabudowanym, pośród zabytkowych willi. Na przystanku oznaczonym gwiazdką, mimo zamontowanych tam zabezpieczeń, warto bardziej uważać na dzieci.
Dojazd:

pieszo lub rowerem. Do Szklarskiej Poręby można przyjechać autobusem, zwłaszcza że na przystanku PKS Szklarska Poręba Górna zaczynamy naszą wędrówkę. Jeśli przybędziemy pociągiem, z Dworca Głównego PKP wystarczy półgodzinny spacer, by dojść do naszego pierwszego przystanku.

Trzeba mieć:

wygodne obuwie,
w przypadku rowerzystów sprawny rower.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Ósmy tom W Skarbcu Ducha Gór oprowadzi nas po centrum miasteczka i jego bliskiej okolicy. Na trasie znajdziemy dom jednego z najsłynniejszych karkonoskich malarzy, odkryjemy willę pięknej poetki, która skradła serce sławnego kompozytora, zajrzymy do małego kościółka wielkiego architekta, poznamy pomnikowe drzewa, zanurzymy w historii budynków głównej ulicy, zdobędziemy widokową skałę, przespacerujemy po linie i odwiedzimy skwer z figurą Ducha Gór. W międzyczasie nauczymy się rozróżniać typy rzek, pochylimy nad sztuką, zabawimy w architektów, poznamy trujące właściwości pewnych olejków, dokładnie przyjrzymy mapie. Na dokładkę Duch Gór zdradzi nam kilka swych sekretów, a opowieść Łazigóra zaprowadzi nas do starej sudeckiej chałupy, gdzie na strychu znajduje się… No coż, wzuwaj buty i niech Cię nogi poniosą!

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Skwer Twórców Radiowej Trójki

Opuszczając Trollandię, przechodzimy na drugą stronę ul. Jedności Narodowej i wędrujemy wzdłuż ulicy 1 Maja, która opada tuż przy zielonym placu z ławeczkami. W centrum Skweru znajduje się figura Ducha Gór będąca kopią najstarszego przedstawienia mitycznego władcy Karkonoszy, jakie znamy ze starej mapy Śląska Martina Helwiga z 1561 r. Postać Karkonosza strzeże tutaj tzw. „kapsuły czasu” umieszczonej u stóp pomnika 18 listopada 2010 r. Ma ona zostać otwarta dopiero po upłynięciu 100 lat od czasu nadania Szklarskiej Porębie praw miejskich, co wydarzyło się 31 grudnia 1959 r. Nazwa Skweru jest pamiątką trwającej przez 23 lata współpracy między miastem a niegdysiejszym Programem Trzecim Polskiego Radia, gdy Szklarska Poręba nosiła miano Zimowej Stolicy Trójki. Owocem tej współpracy było szereg słynących na całą Polskę imprez, jak np.: Weekend z Adrenaliną, Gwiazdy na Śniegu, Jesienny Rowerowy Rajd z Trójką czy Trójka Górom. Aleja Radiowych Sław przy murze Skweru upamiętnia twórców Trójki, m.in. Wojciecha Manna, Marka Niedźwiedzkiego czy Magdę Jethon, którzy obecnie nie pracują już w tej stacji. Obok mieści się Galeria Zewnętrzna, gdzie lokalni artyści prezentują swoje prace na otwartych wystawach. 

 

Ciekawostka

Duch Gór Rzepiór, w postaci, jaką widzimy na Skwerze, wygląda bardzo niezwyczajnie. Ma nogi kozła, tułów i głowę gryfa (mitycznego zwierzęcia będącego połączeniem lwa i orła) oraz jelenie rogi. Do tego trzyma przed sobą potężny kostur. Wszystkie te elementy opowiadają nam nieco o samym Duchu Gór. Nogi kozła świadczą o jego demonicznej naturze, tułów i postać gryfa o tym, że strzegł skarbów ukrytych w Karkonoszach (ochrona skarbów Ziemi była tradycyjną rolą, jaką przypisywano gryfom), jelenie rogi odnoszą się przypuszczalnie do celtyckiego bóstwa Cernunnosa (wiadomo, że Celtowie byli w Karkonoszach ok. IV-III w. p.n.e.), opiekuna dzikiej zwierzyny, a potężny kij niczym królewskie berło jest symbolem władzy. 

 

Wyzwanie