To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Borowice II
Otwórz za pomocą Map Google

Tą samą ścieżką, którą zawędrowaliśmy na Zamczysko, wracamy do wygodnej, szerokiej drogi i kierujemy się nią w prawo aż do skrzyżowania z Drogą Chomontową. Na prawo od skrzyżowania możemy usłyszeć szum potoku. To właśnie Granicznik współtworzący Dolinę Pięciu Potoków, położony z nich wszystkich najdalej na zachód. Wypływa ze zboczy Smogorni i ma ok. 2,5 km długości.

Ciekawostki

Potoki górskie, takie jak Granicznik, z uwagi na znaczny spadek terenu mają silny prąd, szybki przepływ, niewielką głębokość i są bardzo dobrze natlenione. Ich przejrzystość jest wysoka, a dopływ światła ograniczony zwykle przez rosnące wokół drzewa. Dodatkowo nieustannie zasilane są przez tzw. związki humusowe pochodzące z torfowisk oraz opadające liście, igły czy cząstki ściółki i gleby porywane przez wodę. Wszystkie one mocno zakwaszają wodę.

 

 

Chruściki doskonale czują się w potokach górskich. Ich larwy potrafią mocno przytwierdzić się do podłoża, opierając tak silnemu prądowi, a odżywiają rozdrabniając materię organiczną, np. igły świerków, które wpadły do wody.