Szczegóły trasy

Długość: 7,8 km
Poziom trudności: średni; trasa w całości biegnie przez teren leśny, prowadząc szlakami turystycznymi oraz nieoznakowanymi ścieżkami i leśnymi drogami. Wymaga dość dobrej orientacji w terenie. Na przystankach oznaczonych gwiazdką, należy zachować z dziećmi szczególną ostrożność..
Dojazd:

o piechotą; do Karpacza Górnego można dojechać także autobusem PKS przez Cieplice i przez Kowary.

Trzeba mieć:

wygodne, kryte obuwie, najlepiej sięgające powyżej kostek; przyda się i prowiant w plecaku.

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Trzeci tom Tajemnic Grabowca to doskonała okazja do nauki wnikliwszego czytania mapy. Pod lupę weźmiemy też karkonoski granit, przyjrzymy się życiu śródleśnej łąki i poznamy dzieje pewnej maleńkiej doliny. W drodze zajdziemy do ruin skoczni narciarskiej, o której opowieść Łazigóra wszystkiego nie wyjaśnia, ale może właśnie w tym tkwi jej urok? Uwadze nie ujdą nam również leśne grzyby i ich podziemne tajemnice, a nawet konieczne wędrówki dzikich zwierząt i sposoby, w jakie możemy zwierzakom pomóc.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Skałki Wieżyce*

Żółty szlak z Przełęczy Pod Czołem wyprowadza dokładnie pomiędzy dwa wierzchołki szczytu Czoło. Na wschodnim, do którego odbija ze szlaku króciutka leśna ścieżka, znajdują się skałki Wieżyce. Mają kształt trzech kilkumetrowych wież o licznych spękaniach i są zbudowane z granitu, czyli skały najpowszechniej występującej w Karkonoszach.

Ciekawostka

Wieżyce nazywano niegdyś „leśnym zborem”, ponieważ w XVII w., po tym jak z polecenia katolickiego cesarza Ferdynanda III odebrano protestantom na Śląsku wszystkie kościoły, właśnie tutaj, w leśnej głuszy, przy skalnym „ołtarzu” protestanci gromadzili się na tajnych nabożeństwach. Do prawdziwych kościołów wrócili dopiero w 1742 r., gdy Śląsk znalazł się pod panowaniem protestanta, króla Prus Fryderyka II Wielkiego. 

 

Wyzwanie