Szczegóły trasy

Długość: 3,9 km
Poziom trudności: średni; trasa w większości biegnie pośród lasów i łąk szlakami turystycznymi i ścieżką przyrodniczą, na początku stromo w górę i w dół, następnie łagodnieje. Jej fragment przebiega ciągnącą przez wieś uliczką, gdzie należy wędrować gęsiego, przodem do kierunku jazdy samochodów. Na przystankach oznaczonych gwiazdką warto zachować z dziećmi szczególną ostrożność.
Dojazd:

piechotą; do Staniszowa Górnego można przyjechać autobusem MZK z Jeleniej Góry (linia nr 19, przy czym autobusy do Staniszowa w rozkładzie oznaczone są literką „G”), my wysiadamy na przystanku Staniszów Średni.

Trzeba mieć:

wygodne, najlepiej kryte obuwie sięgające za kostki, przyda się i prowiant w plecaku.

Zeszyty Wycieczkowe Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

W pierwszym tomie Nieodkrytego Staniszowa zapraszamy do wędrówki na Witoszę, górę, która przyciąga do siebie bajkowymi jaskiniami, pięknym lasem i opowieściami o proroku niemowie… Przy okazji Łazigór opowie o samospełniającej się przepowiedni. W drodze przyjrzymy się dziejom dawnej gospody i podawanemu tu przysmakowi, dla którego przesiadywały tu niegdyś tłumy. Poszukamy też skały, której wbrew pozorom nie da się zrzucić, a na koniec zajrzymy do pałacu i otaczającego go parku, gdzie rosną drzewa grube nieraz na kilka metrów.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Jaskinie Witoszy

Znajdują się na południowych i zachodnich zboczach góry, na trasie żółtego szlaku turystycznego i ścieżki przyrodniczej. Na oba trakty wchodzimy nieco powyżej przystanku MZK, skręcając w lewo z głównej drogi ciągnącej przez wieś. Pierwsza jaskinia, którą napotykamy to Skalna Komora o wymiarach 5 x 7 m. Na jej okapie znajduje się punkt widokowy na otaczający las. Druga to Ucho Igielne o długości 10 m, zakończona niewielkim okienkiem, a trzecia najwyżej położona i największa to Pustelnia o długości około 20 m i wysokości 2,5 m, przypominająca wąski korytarz, zakończony oknem. Żeby do niej dotrzeć, musimy pokonać tzw. Skalną Uliczkę, czyli rozwartą szczelinę o długości 6 m i głębokości 4 m, powstałą na skutek pionowego spękania granitu.

 

Ciekawostki

Jaskinie Witoszy różnią się nie tylko wyglądem, ale i sposobem powstania. Skalna Komora to jaskinia rumowiskowa, powstała w układzie bezładnie zalegających bloków granitu, pomiędzy którymi utworzyły się puste przestrzenie, w tym wypadku dodatkowo powiększone przez człowieka. Ucho Igielne to jaskinia szczelinowo- -rumowiskowa, powstała poprzez mechaniczne odspajanie i przemieszczanie się bloków skalnych po stromym stoku, które zaklinowały się w górnej części szczeliny, tworząc jej okap. Pustelnia zaś to jaskinia szczelinowa, czyli taka, która powstała na skutek przesunięcia wielkich bloków skalnyc,h oddzielonych od skalnego masywu. Jeśli pionowe pękniecie nie objęło całości ściany skalnej, wówczas z jego górnych partii powstaje naturalny strop.

 

 

Hans ……………………. był miejscowym pustelnikiem, który zamieszkiwał tę jaskinię na początku XVII w. Jego przepowiednie dotyczące wielkich wydarzeń na świecie czy lokalnych katastrof przysporzyły mu miana „śląskiego Nostradamusa”. Tylko że Richmann był… niemową, który miał odzyskiwać zdolność mówienia tylko na czas głoszenia swych wizji. Często więc, jako że mówił niezbyt wyraźnie, nie bardzo rozumiano, o czym opowiadał i chyba każdy widział w przepowiedniach to, co sam chciał zobaczyć.

 

Wyzwanie

Rozwiąż rebus i dowiedz się, jak brzmi inna nazwa jaskini Pustelnia. Wiąże się z nią bardzo ciekawa postać! Jaskinia…