Szczegóły trasy
piechotą; do samych Borowic można dotrzeć autobusem miejskim z Jeleniej Góry (linia nr 4, w rozkładzie jazdy oznaczona literką „B”).
wygodne obuwie, najlepiej sięgające za kostkę, prowiant.
Wykup dostęp, aby zobaczyć dokładną mapę otwieraną w mapach google. Mapa ta poprowadzi Cię przez wszystkie punkty trasy.
Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.
Trzeci tom W Dolinie Pięciu Potoków zaprasza do wędrówki po samych Borowicach. Odwiedzimy kościółek z relikwiami Dzieci Fatimskich, ukrytą pod lasem kapliczkę, przyjrzymy się tajemniczym kamiennym słupom, cudacznym zachowaniom górskiego potoku, poznamy historię karkonoskich wilków i… trafimy do Finlandii, gdzie renifery mieszkają obok Domku Muminka. Co więcej, szukając w lesie pewnej skały, w czym pomoże nam opowieść Łazigóra, zajdziemy i do pięknej willi, wreszcie przyglądając się borowickiej łące, być może znajdziemy odpowiedź na pytanie, skąd się bierze poezja.
Fińska Wioska Kalevala
Wystarczy przy wjeździe do wsi od strony Podgórzyna Górnego skręcić w lewo, w głąb Borowic i po przekroczeniu potoku po naszej lewej stronie widać charakterystyczne namioty. Właśnie trafiliśmy do… Finlandii, gdzie pasą się renifery, psy husky ciągną sanie, rozgrzewa się fińska sauna, w miniaturowej kawiarence parzy się kawa, a ogrzewane namioty lapońskie, namioty wiszące i Domek Muminka przez cały rok czekają na gości. Kto chętny, może odbyć warsztaty z kultury i tradycji Finów, a nawet w specjalnych okularach VR obejrzeć pokaz zorzy polarnej.
Ciekawostka
Kalevala (dosł. Kraina Kalevy) to tytuł najważniejszego dla Finów tekstu literackiego. Jego bohaterem jest bóg Kalev, uważany za mitycznego praojca wszystkich Finów. Kalevala to zbiór pieśni ludowych i legend zebranych i opracowanych w XIX w. przez Eliasa Lönnrota, fińskiego krawca, lekarza, poetę i lingwistę – autora słownika fińsko-szwedzkiego, pierwszego naukowego źródła wiedzy o fińskim słownictwie. Dzień 28 lutego obchodzi się w Finlandii jako dzień Kalevali.