Szczegóły trasy

Długość: 7,7 km
Poziom trudności: Średni; początkowy fragment trasy wiedzie mało uczęszczaną drogą jezdną, wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego, a następnie pośród łąk, stawów i lasów, zgodnie z żółtym szlakiem rowerowym.
Dojazd:

rowerem albo pieszo; do samego Bukowca można przyjechać samochodem lub autobusem MZK z Jeleniej Góry (linia nr 3, przy czym autobusy do Bukowca w rozkładzie oznaczone są literką „B”).

Trzeba mieć:

Sprawny rower lub wygodne obuwie wędrówkowe, prowiant w plecaku, ołówek

Zeszyty Wycieczkowe Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Drugi tom Romantycznego Bukowca zainteresuje zwłaszcza miłośników rowerów, ale i dłuższych pieszych wędrówek. Na trasie czekają architektoniczne ciekawostki, zjawiskowe górskie panoramy, tajemnice życia bielików, karpi i świerkowego lasu, szczypta królewskiej historii, a na dokładkę opowieść o kłótni, która się zgodą w sądowej karczmie zakończyła.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Stawy hodowlane

By tutaj dotrzeć, obok drugiego przystanku autobusowego w Krogulcu, tuż przed mostkiem nad rzeczką Łupia, należy skręcić z głównej drogi w lewo, nadal kierując się żółtym szlakiem rowerowym. Rozpościerające się z grobli widoki na Karkonosze czy Rudawy Janowickie zapierają dech w piersiach. Jednakowoż w maju lub czerwcu nie sposób oderwać oczu od wody. Nie tylko dlatego, że pięknie odbija się w jej lustrze górska okolica, ale ponieważ w stawach trwa tarło, czyli okres rozrodczy karpi. Podekscytowane ryby często wyskakują nad powierzchnię wody, po czym z głośnym plaśnięciem znikają w jej odmętach.

 

Ciekawostka

Choć na terenie Polski karpia hoduje się od XII w. (początkowo głównie przy klasztorach), na stołach wigilijnych w naszym kraju ryba ta zagościła na dobre dopiero po II wojnie światowej. Przyczyną tego była łatwość jej hodowli i niska cena.

Wyzwanie

Pomóż fotografowi przyrody przepłynąć między wyskakującymi z wody karpiami.