Szczegóły trasy

Długość: 7,7 km
Poziom trudności: Średni; początkowy fragment trasy wiedzie mało uczęszczaną drogą jezdną, wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego, a następnie pośród łąk, stawów i lasów, zgodnie z żółtym szlakiem rowerowym.
Dojazd:

rowerem albo pieszo; do samego Bukowca można przyjechać samochodem lub autobusem MZK z Jeleniej Góry (linia nr 3, przy czym autobusy do Bukowca w rozkładzie oznaczone są literką „B”).

Trzeba mieć:

Sprawny rower lub wygodne obuwie wędrówkowe, prowiant w plecaku, ołówek

Przygody Łazigóra to nie tylko przewodniki, które prowadzą po najciekawszych miejscach Karkonoszy oraz otaczających je pasm górskich, ale także zbiory zadań do wykonania na szlaku (potrzebny będzie jedynie ołówek i zapał do przygody). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy przygotowane są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zdolnościach.

Drugi tom Romantycznego Bukowca zainteresuje zwłaszcza miłośników rowerów, ale i dłuższych pieszych wędrówek. Na trasie czekają architektoniczne ciekawostki, zjawiskowe górskie panoramy, tajemnice życia bielików, karpi i świerkowego lasu, szczypta królewskiej historii, a na dokładkę opowieść o kłótni, która się zgodą w sądowej karczmie zakończyła.

Idąc tą trasą odwiedzisz między innymi:

Stawy hodowlane

By tutaj dotrzeć, obok drugiego przystanku autobusowego w Krogulcu, tuż przed mostkiem nad rzeczką Łupia, należy skręcić z głównej drogi w lewo, nadal kierując się żółtym szlakiem rowerowym. Rozpościerające się z grobli widoki na Karkonosze czy Rudawy Janowickie zapierają dech w piersiach. Jednakowoż w maju lub czerwcu nie sposób oderwać oczu od wody. Nie tylko dlatego, że pięknie odbija się w jej lustrze górska okolica, ale ponieważ w stawach trwa tarło, czyli okres rozrodczy karpi. Podekscytowane ryby często wyskakują nad powierzchnię wody, po czym z głośnym plaśnięciem znikają w jej odmętach.

 

Ciekawostka

Choć na terenie Polski karpia hoduje się od XII w. (początkowo głównie przy klasztorach), na stołach wigilijnych w naszym kraju ryba ta zagościła na dobre dopiero po II wojnie światowej. Przyczyną tego była łatwość jej hodowli i niska cena.

Wyzwanie